AAC w Przystanku Przedszkolak

29-10-2014

Październik dobiega końca, ale wspomagająca i alterantywna komunikacja zostaje w Przystanku Przedszkolak. Dla niektórych naszych Przedszkolaków segregatory komunikacyjne czy plany aktywności to już stały element w ich codziennym życiu, inni dopiero niedawno zaczęli swoją przygodę z AAC i uczą się nowych rzeczy od swoich bardziej doświadczonych kolegów.

Codziennie rano nauczyciele układają w salach plany dnia - to dzięki nim Przedszkolaki wiedzą, co ich czeka w danym dniu, jednocześnie ucząc się nazywania lub pokazywania gestami różnych aktywności i później bardzo często komunikując co chcą robić.

Śniadania i obiady to doskonały czas na używanie segregatorów komunikacyjnych - od razu wiadomo, czy komuś chcę się pić, czy może woli zjeść kanapkę lub serek.

Zajęcia muzyczne i wspólna zabawa nie mogłyby istnieć bez albumów aktywności - no bo jak pokazać lub powiedzieć pani nauczycielce, którą piosenkę chcę tańczyć z kolegami z grupy lub wyrazić ochotę na wspólną zabawę nową grą.

Podczas zajęć dydaktycznych i plastycznych plansze komunikacyjne ułatwiają wybór koloru farby czy pisaka oraz umożliwiają pokazanie nauczycielowi, której figury brakuje na obrazku.

Czas wolny to możliwość wybrania tych najbardziej ulubionych aktywności z segregatorów komunikacyjnych - niektórzy uwielbiają słuchać wtedy muzyki lub oglądać bajki, inni preferują aktywności ruchowe - wspinanie się na ściance czy huśtanie na huśtawce.

Nasze Przedszkolaki ćwiczą także alternatywną komunikację w terenie - wspólne wyjścia z listami zakupów do sklepów i kupowanie różnych produktów lub wizyty na placach zabaw i wybór ulubionych aktywności to doskonałe okazje do generalizacji swoich umiejętności komunikacyjnych w różnych miejscach i z różnymi osobami. A o to przecież najbardziej chodzi - umieć się komunikować wszędzie i ze wszystkimi, czy to słowami, czy obrazkami.