02-04-2020

Kwiecień jest dla nas wyjątkowym miesiącem w roku. W tym czasie cały świat obchodzi miesiąc Świadomości Autyzmu. Jest to okres, w którym szczególnie skupiamy się na propagowaniu wiedzy i zwiększaniu świadomości społecznej odnośnie tego zaburzenia. Dzień dzisiejszy jest szczególnie wyjątkowy - 2 kwietnia  to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzięki wielu rozpoczynającym się w tym dniu akcjom i inicjatywom społecznym skupiającym się wokół autyzmu i osób z nim związanych, wprowadza cały świat w ten niezwykle ważny temat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas nawet 3 mln. Dlatego tak ważne jest, żeby świat nas dostrzegł i zobaczył, że autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.

W ten wyjątkowy dzień uwagę wszystkich skupia globalna akcja „Zaświeć się na niebiesko“.

2 kwietnia symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.

Kolor, który osobom z autyzmem i ich rodzinom niesie nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).

2 kwietnia na niebiesko zaświecą się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach, a w naszym pięknym Krakowie Pałac pod Baranami.

My także dołączamy się do akcji – nasi wychowankowie, terapeuci i nauczyciele, przygotowali niespodziankę dla wszystkich osób, które chcą bliżej poznać i zrozumieć autyzm. W galerii poniżej można sprawdzić, jak czują się osoby zaangażowane w temat autyzmu.

Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Galeria zdjęć: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu