Deklaracja dostępności Ustawienia:

Przystanek Przedszkolak - Niepubliczne przedszkole dla dzieci z autyzmem

Niepubliczne przedszkole dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Przystanek Rodzic

Przystanek Rodzic to miejsce i czas gdzie Rodzice naszych przedszkolaków mogą wymieniać się doświadczeniami, poszerzyć własną wiedzę na temat zagadnień związanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz spotkać się ze specjalistami pracującymi na co dzień z dziećmi z trudnościami rozwojowymi. To miejsce, gdzie możesz Rodzicu podzielić się zarówno swoimi wątpliwościami, emocjami jak i pomysłami czy nowinkami.

Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu. Do tej pory poruszaliśmy następujące tematy:

1. Sposoby wspierania rozwoju językowego - Metoda DYNA-LINGUA i Metoda symultaniczno-sekwencyjna.

Goście: mgr Elżbieta Satryjan, mgr Iwona Nowak

Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się o tym, jakie są założenia oraz jak w praktyce wygląda praca za pomocą tych metod. Nie zabrakło również czasu na ... zabawę klockami.

Materiały: dostępne do pobrania.

2. Komunikować się – czyli co robić?

Goście: mgr Karolina Sobierska, mgr Iwona Nowak

Poznaliśmy, co kryje się pod słowem „komunikacja” oraz jak w domowym zaciszu tworzyć przestrzeń do komunikowania się. Największą popularnością cieszyły się brakujące widelce do obiadu oraz koszulki w wannie.

Materiały: dostępne do pobrania.

3. Znaczenie ruchu w rozwoju dziecka.

Goście: mgr Ewa Polańska

Przekonaliśmy się, jak prawdziwe jest powiedzenie, że ruch to zdrowie. Poznaliśmy podstawowe błędy postawy oraz sposoby ich korygowania w warunkach domowych. I na pewno zapamiętamy z tego spotkania, że „ruszać się” trzeba codziennie!

Materiały: dostępne do pobrania.

4. Przepis na SI

Goście: mgr Ewa Polańska

Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się na czym polegają zakłócenia w procesach integracji sensorycznej, jak wygląda ich diagnoza oraz jak codziennie zapewniać dziecku optymalną dawkę doświadczeń sensorycznych. Nie zabrakło również zgadywanek i wiązania supełków.

Materiały: dostępne do pobrania.

5. Autyzm i dieta

Goście: mgr Ewa Jagodzińska

Na tym spotkaniu doceniliśmy znaczenie mikroflory bakteryjnej w naszych brzuchach oraz poznaliśmy, co kryje się pod nazwami różnych diet. Na pewno zapamiętamy również, że warunkiem optymalnego wykorzystania potencjału rozwojowego każdego dziecka jest zdrowa, zbilansowana dieta a wykluczenie danych produktów z diety zawsze wymaga konsultacji lekarza lub dietetyka.

6. Trening słuchowy - metoda Tomatisa

Goście: mgr Ewa Porębska

Teraz już wiemy, że oprócz słyszenia, bardzo ważną umiejętnością jest słuchanie. Poznaliśmy podstawy treningu słuchowego Tomatisa oraz mogliśmy „na własnych uszach” wypróbować niektóre z urządzeń wykorzystywanych w tym treningu.

Materiały: dostępne wkrótce.

7. Terapia małego dziecka z autyzmem w Przystanku Przedszkolak

Goście: mgr Karolina Sobierska, mgr Iwona Nowak

Na spotkaniu mieliśmy okazję porozmawiać o celach w terapii małego dziecko z autyzmem. Przyglądając się różnym metodom i technikom terapeutycznym zastanawialiśmy się które z nich są metodami podstawowymi a które uzupełniającymi. W materiałach wiele zdjęć prezentujących oblicza terapii w Przystanku.

Materiały: dostępne do pobrania.

8. Zabawa – małe dziecko z autyzmem

Goście: mgr Anna Szczypczyk

Podczas spotkania okazało się, jak ważna jest zabawa w życiu każdego dziecka oraz że jest to naturalny sposób poznawania świata oraz nauki nowych umiejętności przez dzieci. Dowiedzieliśmy się, że nie wszystko co nasze dzieci robią w wolnym czasie jest zabawą oraz że zabawy również można i warto się uczyć, choć mamy świadomość, iż efekty nie zawsze przychodzą od razu. Okazało się także, iż w naszych głowach istnieje wiele świetnych pomysłów na zabawy.

Materiały: dostępne do pobrania.

9. Między byciem Rodzicem a byciem terapeutą

Goście: mgr Andrzej Wolski

W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o codzienności rodzica dziecka z autyzmem. Wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami, a także zastanawialiśmy się nad rolami, które pełnimy na co dzień - opiekuna, terapeuty, przyjaciela. Mimo braku prądu nie zabrakło energii do dyskusji i dzielenia się swoimi przeżyciami.

Materiały: dostępne do pobrania

10. Duchowość i religijność

Goście: ks. Janusz Rzepa, Marzena Błażejak

Na tym spotkaniu rozmawialiśmy o potrzebach duchowych naszych dzieci oraz zapoznaliśmy się podstawami katechezy specjalnej. Dowiedzieliśmy się równiez, jak może wyglądać przygotowanie i przebieg sakramentu Pierwszej Komunii. Myślą, która zostanie z nami po tym spotkaniu jest to, że w sprawach duchowych "my [dorośli] wierzymy, a nasze dzieci po prostu to wiedzą".

Materiały: dostępne do pobrania.

11.Szkoła dla Rodziców

"Emocje w rodzinie dziecka z autyzmem" "Od rozumienia do porozumienia - rozpoznawanie potrzeb dorosłych i dzieci" "Efektywny dialog - strategie dobrej komunikacji"

Goście: mgr Magdalena Sabik, Małgorzata Górecka

W naszym przedszkolu odbył się cykl trzech spotkań warsztatowych Szkoły dla Rodziców. Na tych spotkaniach dowiedzieliśmy się więcej o potrzebach swoich i członków naszej rodziny, emocjach, strategiach dobrej komunikacji, wymiany doświadczeń i dobrej współpracy na linii rodzic - terapeuta. W miłej i przyjaznej atmosferze poznaliśmy siebie nawzajem i nawiązaliśmy bliższe znajomości.

Materiały: dostępne do pobrania.

12. Przystanek Wiedza - Nowe technologie i autyzm na przykłądzie Azahar i Scratch 

Goście: Wojciech Dratnal

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej zapoznaliśmy się z bezpłatną platformą Azahar, która jest zestawem darmowych programów służących m.in. do komunikacji. W drugiej poznaliśmy język programowania dla dzieci "Scratch", przy pomocy którego dzieci mogą tworzyć własne animacje, historyjki, kompozycje - w ten sposób ucząc się programowania poprzez zabawę. Dzięki temu narzędziu można również tworzyć indywidualne pomoce dydaktyczne, dostosowane do potrzeb każdego dziecka.

Materiały: dostępne wkrótce

13. Przystanek Wiedza - Metoda Growth through Play System

Goście: mgr Iwona Wojtasik

Na tym spotkaniu zapoznaliśmy się z podstawami teoretycznymi metody rozwoju poprzez zabawę oraz zastanawialiśmy się jak wzbogacić nasze codzienne aktywności z dziećmi  w elementy zabawy i relacji.

Materiały: dostępne do pobrania.

14.  Droga ku dorosłości

Goście: mgr Renata Werpachowska

Na spotkaniu zapoznaliśmy się z działalnością Pracowni Rzeczy Różnych, miejscem przeznaczonym dla dorosłych osób z autyzmem. Posłuchaliśmy również o wyzwaniach stojących przed młodym człowiekiem u progu dorosłości a także jak wspierać naukę samodzielności.

Materiały: dostępne do pobrania.

15. Religia i autyzm

Goście: ks. Józef Litwa, mgr Marzena Błażejak

W trakcie spotkania rozmawialiśmy o tym, jakie znaczenie ma życie sakramentalne dla naszych dzieci oraz o tym jak się przygotować do I Komunii Świętej.

Materiały: dostępne wkrótce

16. Uważni rodzice

Goście: mgr Renata Mizerska

Podczas warsztatu uczyliśmy się co to jest uważność i uważne rodzicielstwo, jak wykorzystywać ćwiczenia mindfulness by rozwijać i pogłębiać relacje z dzieckiem, być w kontakcie ze sobą i rozwijać samoświadomość. Dowiedzieliśmy się także jak być obecnym „tu i teraz” -  w każdym momencie, nawet w trudnych sytuacjach, jak odpowiadać na potrzeby emocjonalne dziecka, jak łagodnie i świadomie stawiać granice.

Materiały: dostępne wkrótce

17. Przystanek Wiedza - Badania nad nietypowymi ścieżkami rozwoju niemowląt i małych dzieci

Goście: Przemysław Tomalski, Anna Malinowska

Na spotkaniu zapoznaliśmy się z najnowszymi badaniami prowadzonymi w Pracowni Psychologii Niemowląt Uniwersytety Warszawskiego Baby Lab.

Materiały: dostępne wkrótce

18. Program Son-Rise

Goście: Adrian Borowik

W trakcie spotkania poznaliśmy podstawowe informacje o programie Son-Rise. Rozmawialiśmy o akceptacji, "wchodzeniu w świat dziecka" oraz zachęcaniu do zabawy.

Materiały: dostępne wkrótce

19. Kierunek - Dorosłość

Goście: Alina Perzanowska

Na spotkaniu poznaliśmy bliżej realizację programu Farma Życia w Więckowicach - jakie były początki, jak wygląda codzienne życie jej mieszkańców, w ramach  jakich struktur Farma rozwijała się aż do dzisiaj. Spotkanie to pozwoliło nam spojrzeć na obecny system wsparcia dorosłych osób z autyzmem.

Materiały: dostępne do pobrania.

20. Prawda i mity o diecie dziecka

Goście: Edyta Poniatwska-Zaremba

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak to, co jemy może wpływać na nasze funkcjonowanie, jak czytać etykiety i jakie produkty wybierać no i przede wszystkim poznaliśmy sekret domowych kiszonek w innym wydaniu niż kapusta i ogórki oraz przepis na domową, pyszną i zdrową nutellę!

Materiały: dostępne do pobrania

21. Trudne, bardzo trudne i najtrudniejsze zachowania naszych dzieci… czyli w jaki sposób dzieci wychowują rodziców i nauczycieli.

Goście: Andrzej Golonka

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się o tym, jak nieświadomie wzmacniamy trudne zachowania naszych dzieci. Nauczyliśmy się wiele o strategiach przeciwdziałających trudnym zachowaniom oraz poznaliśmy kilka podstawowych „chwytów” jak reagować na te najtrudniejsze spośród zachowań.

22. Kierunek – DOROSŁOŚĆ cz.2

Goście: Marek Ostrowski

Na spotkaniu poznaliśmy pracę ośrodka dla dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w Gdyni. Porozmawialiśmy o perspektywach naszych dzieci i rozwiązaniach systemowych.

23. Szkoła dla Rodziców

Goście: Magdalena Sabik, Małgorzata Górecka

To już była druga edycja specjalnie przygotowanych dla naszych rodziców warsztatów, na których mogliśmy pogłębić nasze kompetencje wychowawcze. Doświadczaliśmy na sobie, jak rozmawiać oraz jak rozpoznawać emocje i potrzeby członków naszych rodzin.

24. Rodzeństwo – dar i wyzwanie

Goście: Magdalena Sabik, Małgorzata Górecka

Czy sprawiedliwie to znaczy po równo? Ryzyko porównywania. Konflikty między rodzeństwem. Szczególna sytuacja rodzeństwa dziecka z autyzmem. To były główne tematy wokół których dyskutowaliśmy na dwóch spotkaniach.

 

Na kolejnych spotkaniach będzie jeszcze więcej o komunikacji, terapii i zabawie z naszymi Przedszkolakami.

Przystanek Rodzic jest tworzony z myślą o Rodzicach naszych przedszkolaków, dlatego to właśnie Wy drodzy Rodzice macie decydujący głos w sprawie częstotliwości i tematów spotkań. 

Wasze zdanie jest dla nas najważniejsze!

Zgłoś swój pomysł już dziś!

Pliki do pobrania:

Ważne!
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.
Korzystanie z naszej strony wiąże się z ich akceptacją.
Więcej informacji: Polityka cookies.

Akceptuję, zamknij komunikat »