Menu

Przystanek Przedszkolak - Niepubliczne przedszkole dla dzieci z autyzmem

Przystanek Rodzic

Przystanek Rodzic to miejsce i czas gdzie Rodzice naszych przedszkolaków mogą wymieniać się doświadczeniami, poszerzyć własną wiedzę na temat zagadnień związanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz spotkać się ze specjalistami pracującymi na co dzień z dziećmi z trudnościami rozwojowymi. To miejsce, gdzie możesz Rodzicu podzielić się zarówno swoimi wątpliwościami, emocjami jak i pomysłami czy nowinkami.

Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu. Do tej pory poruszaliśmy następujące tematy:

1. Sposoby wspierania rozwoju językowego - Metoda DYNA-LINGUA i Metoda symultaniczno-sekwencyjna.

Goście: mgr Elżbieta Satryjan, mgr Iwona Nowak

Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się o tym, jakie są założenia oraz jak w praktyce wygląda praca za pomocą tych metod. Nie zabrakło również czasu na ... zabawę klockami.

Materiały: dostępne do pobrania.

2. Komunikować się – czyli co robić?

Goście: mgr Karolina Sobierska, mgr Iwona Nowak

Poznaliśmy, co kryje się pod słowem „komunikacja” oraz jak w domowym zaciszu tworzyć przestrzeń do komunikowania się. Największą popularnością cieszyły się brakujące widelce do obiadu oraz koszulki w wannie.

Materiały: dostęne do pobrania.

 3. Znaczenie ruchu w rozwoju dziecka.

Goście: mgr Ewa Polańska

Przekonaliśmy się, jak prawdziwe jest powiedzenie, że ruch to zdrowie. Poznaliśmy podstawowe błędy postawy oraz sposoby ich korygowania w warunkach domowych. I na pewno zapamiętamy z tego spotkania, że „ruszać się” trzeba codziennie!

Materiały: dostępne do pobrania.

4. Przepis na SI

Goście: mgr Ewa Polańska

Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się na czym polegają zakłócenia w procesach integracji sensorycznej, jak wygląda ich diagnoza oraz jak codziennie zapewniać dziecku optymalną dawkę doświadczeń sensorycznych. Nie zabrakło również zgadywanek i wiązania supełków.

Materiały: dostępne do pobrania

5. Autyzm i dieta

Goście: mgr Ewa Jagodzińska

Na tym spotkaniu doceniliśmy znaczenie mikroflory bakteryjnej w naszych brzuchach oraz poznaliśmy, co kryje się pod nazwami różnych diet. Na pewno zapamiętamy również, że warunkiem optymalnego wykorzystania potencjału rozwojowego każdego dziecka jest zdrowa, zbilansowana dieta a wykluczenie danych produktów z diety zawsze wymaga konsultacji lekarza lub dietetyka.

Materiały: dostępne wkrótce

6. Trening słuchowy - metoda Tomatisa

Goście: mgr Ewa Porębska

Teraz już wiemy, że oprócz słyszenia, bardzo ważną umiejętnością jest słuchanie. Poznaliśmy podstawy treningu słuchowego Tomatisa oraz mogliśmy „na własnych uszach” wypróbować niektóre z urządzeń wykorzystywanych w tym treningu.

Materiały: dostępne wkrótce.

7. Terapia małego dziecka z autyzmem w Przystanku Przedszkolak

Goście: mgr Karolina Sobierska, mgr Iwona Nowak

Na spotkaniu mieliśmy okazję porozmawiać o celach w terapii małego dziecko z autyzmem. Przyglądając się różnym metodom i technikom terapeutycznym zastanawialiśmy się które z nich są metodami podstawowymi a które uzupełniającymi. W materiałach wiele zdjęć prezentujących oblicza terapii w Przystanku.

Materiały: dostępne do pobrania

8. Zabawa – małe dziecko z autyzmem

Goście: mgr Anna Szczypczyk

Podczas spotkania okazało się, jak ważna jest zabawa w życiu każdego dziecka oraz że jest to naturalny sposób poznawania świata oraz nauki nowych umiejętności przez dzieci. Dowiedzieliśmy się, że nie wszystko co nasze dzieci robią w wolnym czasie jest zabawą oraz że zabawy również można i warto się uczyć, choć mamy świadomość, iż efekty nie zawsze przychodzą od razu. Okazało się także, iż w naszych głowach istnieje wiele świetnych pomysłów na zabawy.

Materiały:  dostępne do pobrania

9. Między byciem Rodzicem a byciem terapeutą

Goście: mgr Andrzej Wolski

W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o codzienności rodzica dziecka z autyzmem. Wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami, a także zastanawialiśmy się nad rolami, które pełnimy na co dzień - opiekuna, terapeuty, przyjaciela. Mimo braku prądu nie zabrakło energii do dyskusji i dzielenia się swoimi przeżyciami.

Materiały: dostępne do pobrania

10. Duchowość i religijność

Goście: ks. Janusz Rzepa, Marzena Błażejak

Na tym spotkaniu rozmawialiśmy o potrzebach duchowych naszych dzieci oraz zapoznaliśmy się podstawami katechezy specjalnej. Dowiedzieliśmy się równiez, jak może wyglądać przygotowanie i przebieg sakramentu Pierwszej Komunii. Myślą, która zostanie z nami po tym spotkaniu jest to, że w sprawach duchowych "my [dorośli] wierzymy, a nasze dzieci po prostu to wiedzą".

Materiały: dostępne do pobrania

11.Szkoła dla Rodziców

  • "Emocje w rodzinie dziecka z autyzmem"
  • "Od rozumienia do porozumienia - rozpoznawanie potrzeb dorosłych i dzieci"
  • "Efektywny dialog - strategie dobrej komunikacji"

Goście: mgr Magdalena Sabik, Małgorzata Górecka

W naszym przedszkolu odbył się cykl trzech spotkań warsztatowych Szkoły dla Rodziców. Na tych spotkaniach dowiedzieliśmy się więcej o potrzebach swoich i członków naszej rodziny, emocjach, strategiach dobrej komunikacji, wymiany doświadczeń i dobrej współpracy na linii rodzic - terapeuta. W miłej i przyjaznej atmosferze poznaliśmy siebie nawzajem i nawiązaliśmy bliższe znajomości.

Materiały: dostępne do pobrania

12. Przystanek Wiedza - Nowe technologie i autyzm na przykłądzie Azahar i Scratch 

Goście: Wojciech Dratnal

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej zapoznaliśmy się z bezpłatną platformą Azahar, która jest zestawem darmowych programów służących m.in. do komunikacji. W drugiej poznaliśmy język programowania dla dzieci "Scratch", przy pomocy którego dzieci mogą tworzyć własne animacje, historyjki, kompozycje - w ten sposób ucząc się programowania poprzez zabawę. Dzięki temu narzędziu można również tworzyć indywidualne pomoce dydaktyczne, dostosowane do potrzeb każdego dziecka.

Materiały: dostępne wkrótce

13. Przystanek Wiedza - Metoda Growth through Play System

Goście: mgr Iwona Wojtasik

Na tym spotkaniu zapoznaliśmy się z podstawami teoretycznymi metody rozwoju poprzez zabawę oraz zastanawialiśmy się jak wzbogacić nasze codzienne aktywności z dziećmi  w elementy zabawy i relacji.

Materiały: dostępne do pobrania

14.  Droga ku dorosłości

Goście: mgr Renata Werpachowska

Na spotkaniu zapoznaliśmy się z działalnością Pracowni Rzeczy Różnych, miejscem przeznaczonym dla dorosłych osób z autyzmem. Posłuchaliśmy również o wyzwaniach stojących przed młodym człowiekiem u progu dorosłości a także jak wspierać naukę samodzielności.

Materiały: dostępne do pobrania

15. Religia i autyzm

Goście: ks. Józef Litwa, mgr Marzena Błażejak

W trakcie spotkania rozmawialiśmy o tym, jakie znaczenie ma życie sakramentalne dla naszych dzieci oraz o tym jak się przygotować do I Komunii Świętej.

Materiały: dostępne wkrótce

16. Uważni rodzice

Goście: mgr Renata Mizerska

Podczas warsztatu uczyliśmy się co to jest uważność i uważne rodzicielstwo, jak wykorzystywać ćwiczenia mindfulness by rozwijać i pogłębiać relacje z dzieckiem, być w kontakcie ze sobą i rozwijać samoświadomość. Dowiedzieliśmy się także jak być obecnym „tu i teraz” -  w każdym momencie, nawet w trudnych sytuacjach, jak odpowiadać na potrzeby emocjonalne dziecka, jak łagodnie i świadomie stawiać granice.

Materiały: dostępne wkrótce

18. Przystanek Wiedza - Badania nad nietypowymi ścieżkami rozwoju niemowląt i małych dzieci

Goście: Przemysław Tomalski, Anna Malinowska

Na spotkaniu zapoznaliśmy się z najnowszymi badaniami prowadzonymi w Pracowni Psychologii Niemowląt Uniwersytety Warszawskiego Baby Lab.

Materiały: dostępne wkrótce

19. Program Son-Rise

Goście: Adrian Borowik

W trakcie spotkania poznaliśmy podstawowe informacje o programie Son-Rise. Rozmawialiśmy o akceptacji, "wchodzeniu w świat dziecka" oraz zachęcaniu do zabawy.

Materiały: dostępne wkrótce

20. Kierunek - Dorosłość

Goście: Alina Perzanowska

Na spotkaniu poznaliśmy bliżej realizację programu Farma Życia w Więckowicach - jakie były początki, jak wygląda codzienne życie jej mieszkańców, w ramach  jakich struktur Farma rozwijała się aż do dzisiaj. Spotkanie to pozwoliło nam spojrzeć na obecny system wsparcia dorosłych osób z autyzmem.

Materiały: do pobrania

 

21. Prawda i mity o diecie dziecka

Goście: Edyta Poniatwska-Zaremba

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak to, co jemy może wpływać na nasze funkcjonowanie, jak czytać etykiety i jakie produkty wybierać no i przede wszystkim poznaliśmy sekret domowych kiszonek w innym wydaniu niż kapusta i ogórki oraz przepis na domową, pyszną i zdrową nutellę!

Materiały: dostępne do pobrania

 

Na kolejnych spotkaniach będzie jeszcze więcej o komunikacji, terapii i zabawie z naszymi Przedszkolakami.

Przystanek Rodzic jest tworzony z myślą o Rodzicach naszych przedszkolaków, dlatego to właśnie Wy drodzy Rodzice macie decydujący głos w sprawie częstotliwości i tematów spotkań. 

Wasze zdanie jest dla nas najważniejsze!

Zgłoś swój pomysł już dziś!

Osobą opiekującą się Przystankiem Rodzic jest Katarzyna Moczulska.

Do pobrania:

Kontakt z nami

Niepubliczne Przedszkole
"Przystanek Przedszkolak"

ul. Prądnicka 10
30-002 Kraków

biuro@przystanek-przedszkolak.pl
tel. 12 633-60-00
tel. kom. 667 034 263

Dyrektor przedszkola:
Katarzyna Szczerbik

Dyrektor merytoryczny:
Karolina Sobierska
Przedszkole dla dzieci z Autyzmem w Krakowie

Informator Przedszkolaka

Organ prowadzący:
Małopolskie Centrum Wspierania Rozwoju MCWR Sp. z o. o.
ul. Kordiana 64a/112, 30-653 Kraków

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydz. Gosp.
KRS 0000382290, kapitał zakładowy: 8 500 zł.
NIP 6793060938 REGON 121490476
Konto 24 1090 1665 0000 0001 1616 6206

Ważne!
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.
Korzystanie z naszej strony wiąże się z ich akceptacją.
Więcej informacji: Polityka cookies.

Akceptuję, zamknij komunikat »