Menu

Przystanek Przedszkolak - Niepubliczne przedszkole dla dzieci z autyzmem

E-technologie dla dzieci z autyzmem cz. III

15-05-2020

W dzisiejszym wpisie, trzecim z kolei w naszej serii o e-technologiach, przedstawiamy przegląd aplikacji wspierających komunikację dziecka.

MÓWik  to oprogramowanie do komunikacji wspomagającej i alternatywnej, przeznaczone do stosowania u osób niepełnosprawnych w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych.

Z pomocą MÓWika użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Użytkownicy korzystający z liter, mogą także pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i odczytywać je za pomocą syntezy mowy.

Jest to w pełni polskie oprogramowanie, wyposażone w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz ponad 10 000 symboli. Zestaw symboli jest dostosowany do języka polskiego i naszego kręgu kulturowego. Dodatkowo istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z internetu.

MÓWik jest oprogramowaniem płatnym, przeznaczonym na tablety z systemem Android. Więcej informacji o programie oraz sklep znajdą Państwo na stronie internetowej www.mowik.pl.

 

Drugą aplikacją wartą polecenia jest GADAczek. Aplikacja ta, stworzona przez autorów MÓWika, to komunikator pozwalający nagrywać krótkie informacje, zapisywać je i odtwarzać dowolną ilość razy. Dedykowany jest dla osób mających trudności z komunikacją werbalną.

GADAczek umożliwia nagranie i sekwencyjne odtwarzanie do 9 wiadomości w 6 tematycznych tablicach (razem 54 nagrania). Do każdego nagrania można przyporządkować własne zdjęcie lub symbol MÓWika. Aplikacja zawiera 500 symboli MÓWika.

GADAczek pozwala na bardzo szybkie tworzenie tablic z własnymi zdjęciami – wystarczy zrobić zdjęcie, które automatycznie wstawia się w wybrane okno, nagrać wiadomość i... już! Program dodatkowo dysponuje funkcją ustawiania grafiki (symbol, obrazek lub zdjęcie) do każdego przycisku, dzięki czemu użytkownik bardzo szybko może odnaleźć potrzebne nagranie.

Oprogramowanie przeznaczone jest dla urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) z systemem Android, jest darmowe i można je pobrać ze sklepu Google Play.

 

Kolejną ciekawą pozycją, stworzoną przez polską firmę DKK Development, działającą w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, jest aplikacja TIM – Things I mean.

Jest to elektroniczna książka komunikacyjna pozwalająca na porozumiewanie się za pomocą zdań układanych z symboli we wcześniej przygotowanych książkach. Mogą z niej korzystać osoby z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej, szczególnie autyści, osoby z zespołem Downa.

TIM składa się z autorskiej bazy piktogramów. Obecnie jest ich ponad tysiąc, ale ciągle powstają nowe. Za ich pomocą można tworzyć pojedyncze wyrażenia, zwroty, całe zdania czy listy zadań (np. lista zakupów).

Wyrażenia czytane są za pomocą syntezatora mowy. Przygotowane zdania można zapisać, a następnie udostępnić (na przykład mailowo). Książki można także eksportować w formie obrazów i plików pdf w celu ich wydrukowania. Osoby piszące mogą wpisać tekst, który zostanie przetłumaczony na symbole.

Aplikacja TIM działa zarówno na komputerach z systemem Windows jak i urządzeniach mobilnych z Androidem. Jest płatna. Więcej informacji o aplikacji oraz sklep można znaleźć na stronie internetowej www.tim-aac.com.

 

Ostatnią propozycją jest LetmeTalk: Darmowa proteza mowy.

Jak sama nazwa wskazuje aplikacja ma na celu wspieranie komunikacji we wszystkich sferach życia, umożliwiając każdemu komunikację z innymi.

LetMeTalk pozwala na ułożenie sekwencji obrazków, a następnie przekształca je w zrozumiałe zdanie czytane przez syntezator mowy.

Baza obrazków wykorzystana w aplikacji LetMeTalk zawiera ponad 9,000 łatwych do zrozumienia obrazów z systemu ARASAAC. Dodatkowo można dodać własne obrazki z telefonu lub tabletu, bądź też dodać zdjęcia wykonane za pomocą wbudowanego aparatu.

Aplikacja obsługuje język polski, jest darmowa i można ją pobrać ze sklepu Google Play.

Kontakt z nami

Niepubliczne Przedszkole
"Przystanek Przedszkolak"

ul. Prądnicka 10
30-002 Kraków

biuro@przystanek-przedszkolak.pl
tel. 12 633-60-00
tel. kom. 667 034 263

Dyrektor przedszkola:
Katarzyna Szczerbik

Dyrektor merytoryczny:
Karolina Sobierska
Przedszkole dla dzieci z Autyzmem w Krakowie

Informator Przedszkolaka

Organ prowadzący:
Małopolskie Centrum Wspierania Rozwoju MCWR Sp. z o. o.
ul. Oboźna 29b, 30-010 Kraków

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydz. Gosp.
KRS 0000382290, kapitał zakładowy: 50 000 zł.
NIP 6793060938 REGON 121490476
Konto 24 1090 1665 0000 0001 1616 6206

Ważne!
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.
Korzystanie z naszej strony wiąże się z ich akceptacją.
Więcej informacji: Polityka cookies.

Akceptuję, zamknij komunikat »